Terapia systemowa

Zaletą psychoterapii systemowej jest to, że pomaga klientom/ pacjentom zrozumieć swoje problemy w kontekście ich życia i relacji z innymi ludźmi. Wśród wielu zalet terapii systemowej jest to, że jest ona w stanie aktywować różnorodne zasoby (wszystko, co pomaga nam się rozwijać i osiągać swoje cele np. inni ludzie, książki, pieniądze, mocne strony, umiejętności itp.). 

 

Praca z zasobami pozwala na efektywne wzmacnianie klientów / pacjentów w procesie ich zmian. Praca z zasobami aktywuje obydwie półkule mózgu co pozytywnie wpływa na osiąganie celów terapii.Terapeuta w relacji systemowej jest neutralny, a klient /pacjent to ta osoba, której przypisuje się bycie ekspertem od własnego życia.

 

Terapia systemowa, choć często utożsamiana jest z rodzinną ma skuteczne zastosowanie nie tylko w tym obszarze. Może być z powodzeniem stosowana w terapii indywidualnej, grupowej czy też par. 

 

Jednym z najważniejszych czynników, które decydują o skuteczności psychoterapii jest relacja terapeuty i klienta/ pacjenta (zaufanie do terapeuty i poczucie bezpieczeństwa podczas sesji). Badania wykazują, że jest to istotny czynnik leczący. Ważniejszy nawet od nurtu, w którym pracuje terapeuta. Pacjenci, którzy czują bezpieczeństwo i zaufanie do swojego terapeuty, są bardziej skłonni do otwartego mówienia o swoich problemach i dokonywania długotrwałych zmian w swoim życiu.

 

Nasza wyobraźnia potrafi być kreatorem rzeczywistości i jest pomocna również w procesie terapeutycznym. Dlatego już dziś posłuchaj podcastu o bezpiecznej bańce, którego autorem jest Donald W. Winnicott. Uważał on, że bezpieczna bańka jest niezbędna dla zdrowego emocjonalnego i psychicznego rozwoju.

Podcast

 

Warto w tym momencie przytoczyć pewną bajkę:


„Kiedy byłam mała uwielbiałam cyrk. Moją uwagę przyciągał słoń, który jak się później okazało był także ulubieńcem innych dzieci. Podczas przedstawienia to ogromne stworzenie paradowało, prezentując swój niesamowity ciężar, rozmiar i siłę…
Ale po przedstawieniu i krótko przed wejściem na scenę słoń zawsze siedział uwiązany jedną nogą do kołka wbitego w ziemię. Jednakże kołek był tylko małym kawałkiem drewna, który tkwił w ziemi zaledwie kilka centymetrów. I chociaż łańcuch był mocny i gruby, wydawało mi się oczywiste, że zwierzę, które jest zdolne wyrwać drzewo z korzeniami, mogłoby z łatwością uwolnić się z kołka i uciec. To oczywista tajemnica. Co go trzyma w takim razie? Dlaczego nie ucieka? 

Wierząc w tajemnicę dorosłych zapytałam ich, dlaczego słoń nie ucieka? Odpowiedzieli : dlatego, że jest tresowany. Wtedy zadałam oczywiste pytanie “jak jest tresowany to, dlaczego go przywiązują?” Słoń nie uciekał z cyrku, gdyż od najmłodszych lat był przywiązywany do różnych kołków. Zamknęłam oczy i w wyobraźni ujrzałam dopiero co narodzonego i bezbronnego słonia przywiązanego do kołka. Mimo że słonik zapewne próbował się uwolnić nie udało mu się, bo kołek był dla niego za solidny. Wyobraziłam sobie, że zasypiał ze zmęczenia i następnego dnia próbował znowu i znowu. Aż nadszedł dzień, że słoń zaakceptował swoją niemoc i zdał się na swój los. Ten potężny i silny słoń, którego widzimy w cyrku, nie ucieka, ponieważ biedaczysko nie wierzy, że może uciec. 

Ma w sobie utrwalone wspomnienie niemocy, którą przeżył krótko po przyjściu na świat. I najgorsze jest, że nigdy więcej nie zakwestionował poważnie tego wspomnienia. Nigdy więcej nie zdecydował się wypróbować ponownie swoich sił. I tak to jest ze zmianą.”

 

Wszyscy przypominamy trochę słonia z cyrku. Idziemy przez życie przywiązani do setki kołków, które odbierają nam wolność, czy siłę do zmian. Żyjemy niepotrzebnie w przekonaniu, że : „nie możemy” wykonać wielu rzeczy, jedynie dlatego, że pewnego dnia, kiedy byliśmy mali, podjęliśmy próbę, która zakończyła się niepowodzeniem. Wówczas zrobiliśmy to samo, co słoń i zarejestrowaliśmy w naszej pamięci następującą wiadomość: NIE MOGĘ I NIGDY NIE BĘDĘ MÓGŁ. Dorastaliśmy, nosząc w sobie zapisaną przez nas samych wiadomość, która sprawiła, że już nigdy więcej nie spróbowaliśmy uwolnić się z kołka. 

 

To właśnie może dziać się z tobą. Żyjesz uwarunkowa / y wspomnieniem, że nie mogłaś /eś doprowadzić do zmiany. Twoim jedynym sposobem na to, aby dowiedzieć się, czy możesz osiągnąć zmianę jest spróbowanie od nowa, w co musisz włożyć całe twoje serce… CAŁE TWOJE SERCE. 

 

Por. J. Bucay, „Pozwól, że ci opowiem… bajki, które nauczyły mnie jak żyć”, Wydawnictwo Zysk i S-ka, Poznań 2001.

DBAJ O UDANY ZWIĄZEK

Autor: Małgorzata Karolczuk

Podtytuł: Pułapki – zagrożenia – porady – propozycje

Książka idealnie nadaje się dla kobiet i mężczyzn, ponieważ jest o kobietach i mężczyznach. Pokazuje, jak wyglądają relacje w związkach w różnych okresach życia człowieka.

Książka pozwala znaleźć sposób na udany związek, czyli przepis na miłość, a zarazem pokazuje liczne sytuacje, przez które przeszli kobiety i mężczyźni. Zawiera omówienie wielu różnych związków. Mam nadzieję, że czytelnicy odnajdą w tych historiach fragmenty dla nich ważne, których znajomość okaże się potrzebna. Szczególnie zależało mi na zasygnalizowaniu niektórych istotnych spraw oraz zainspirowaniu czytelnika do osobistych refleksji, które uchronią go przed trudnościami we własnym życiu. Zdecydowanie lepiej i łatwiej uczyć się na błędach innych. Z kolei jeśli nie zaryzykujesz i nie wyjdziesz naprzeciw miłości, i nie popełnisz żadnego błędu, to możesz nie przeżyć fantastycznych chwil, dni czy nawet lat. […] W książce nie brakuje ciekawych ćwiczeń do pracy nad sobą, które wzmacniają poczucie wartości. Jest to podyktowane tym, że dobra relacja z samym sobą i akceptacja siebie warunkuje właściwą relację z partnerem/partnerką.

 

DBAJ O UDANY ZWIĄZEK

Podtytuł: Pułapki – zagrożenia – porady – propozycje

Książka idealnie nadaje się dla kobiet i mężczyzn, ponieważ jest o kobietach i mężczyznach. Pokazuje, jak wyglądają relacje w związkach w różnych okresach ich życia.

  • Pracownia Psychoterapii i Rozwoju Osobistego
    dr Małgorzata Karolczuk
    ul. Jaroczyńskiego 28/92
    60-692 Poznań
  • NIP 8541890506 | REGON 384629134